Burun Estetiği Ameliyatı / Rinoplasti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, burundaki şekil ve fonksiyonel bozukluğu düzeltmek amacıyla estetik cerrahide en çok yaptığımız operasyondur. Estetik burun ameliyatındaki amacımız yüzünüzün profiline uygun, doğal, estetik ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır. Rinoplasti işleminde hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri de deviasyon ameliyatı ile düzeltilmektedir.

Burun estetiği ya da rinoplasti burnun yeniden biçimlendirilmesi ve istenilen şeklin verilmesi işlemidir. Bu ameliyata gereksinim duyulma sebepleri arasında daha estetik bir burun görüntüsü, daha küçük veya büyük burun isteği, burun ucu kaldırma ve burundan kemik alınması gibi amaçlar yer almaktadır.

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta olup, kişiye göre değişmekle beraber ortalama 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır.Burun estetiği operasyonları açık veya kapalı olmak üzere 2 farklı cerrahi teknik ile uygulanabilmektedir. Hangi tekniğin size en uygun olduğuna plastik cerrahımız ile görüşme sonrası karar vermekteyiz.

Açık ve kapalı burun ameliyatı arasındaki en temel fark burnun alt kısmındaki cildin kesilmesidir. Burun altı derisi kesilerek yapılan operasyonlar açık burun ameliyatı olarak isimlendirilmektedir.

  Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Dklinix’te plastik cerrahımız ve profesyonel ekibimiz eşliğinde burun estetiği ameliyatından önce gerçekleştirdiğimiz görüşmemizde her hastamıza operasyon sonrası süreci, bakımlarını nasıl yapacağını, ilaçlarını nasıl kullanacağını detaylı şekilde anlatmaktayız. Ameliyat sonrası bakım sürecini de bir o kadar önemsemekteyiz çünkü düzenli ve steril bir bakım süreci iyileşme sürecinizi direkt olarak olumlu ölçüde etkileyecektir.

Ameliyattan hemen sonra oluşabilecek ödemi minimuma çekmek amaçlı hastalarımıza buzdolabında saklayacakları jeller ile serin uygulama önermekteyiz. Saat başı yapılan 10’ar dakikalık serin uygulamalar ödem oluşmasını minimuma indirirken burun çevresi cildinizi rahatlatacaktır. Bunlara ek ameliyat sonrası bakımlarımız (misafirlerimize önereceğimiz okyanus suyu spreyini, antibiyotikli krem ve burun temizliği) tüm detayları ile sizlere kliniğimizde doktorumuz ve ekibimiz tarafından aktarılmaktadır.

Burun temizliği gibi, burun kanallarının tıkanmaması da bir kadar önemlidir. Ameliyat sonrasında burun her zaman temiz olmalıdır. Burun girişlerinde ameliyat sonrası olması olağan kabuklar, kan pıhtıları mutlaka temizlenmeli ve dikiş yerlerine antibiyotikli krem sürülmelidir.

Ameliyat sürecinde genel anestezi altında olduğunuz için herhangi bir acı söz konusu değildir. Ameliyat sonrasında ise eskiden kullanılan burun tamponları yerine daha modern cerrahi teknikler ile rahat nefes almanın sağlanabilmesi için kullanılan yeni nesil silikonlar herhangi bir ağrıya yol açmamaktadır.

Rinoplasti sonrası hiç morarma ve şişlik olmaz denilemez fakat bunlar bir-iki hafta sonunda geçmektedir.
Birinci haftanın sonunda burundaki alçı atel çıkartılır.  Burun, yanak çevresi ve göz çevresindeki şişlikler bir haftanın sonunda azalsa da tamamen yok olmayabilir. Bu şişlik ve morlukların tam anlamıyla geçmesi ancak 15 gün sonunda mümkündür.

Plastik cerrahımız ve profesyonel ekibimiz eşliğinde gerçekleştirilen burun estetiği sürecinizin öncesinde, ameliyat sonrası ve bakım sürecinizde bizler sizlerin yanındayız. Ameliyat sonrası size uygun kullanmanız gereken ilaçları doktorumuzun kontrolü altında kullanabilirsiniz.

Burun estetiği ya da rinoplasti burnun yeniden biçimlendirilmesi ve istenilen şeklin verilmesi işlemidir. Bu ameliyata gereksinim duyulma sebepleri arasında daha estetik bir burun görüntüsü, daha küçük veya büyük burun isteği, burun ucu kaldırma ve burundan kemik alınması gibi amaçlar yer almaktadır.

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta olup, kişiye göre değişmekle beraber ortalama 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat bazı misafirlerimizde istenilen sonucun elde edilebilmesi için kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını gerekir. Bu ameliyat süresinin daha uzun sürmesine sebep olabilir.

Birinci haftanın sonunda burundaki alçı atel çıkartılır. Burun, yanak çevresi ve göz çevresindeki şişlikler bir haftanın sonunda azalsa da tamamen yok olmayabilir. Bu şişlik ve morlukların tam anlamıyla geçmesi ancak 15 gün sonunda mümkündür.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ameliyatta kullanılan teknik ve hastada uygulanan müdahalenin şekli iyileşme sürecini doğrudan etkilediği gibi hastanın kişisel özellikleri ve ameliyat sonrası bakım süreci de bir o kadar önemlidir. Burun estetiği sonrası ya da rinoplasti ameliyatı sonrası ortalama iyileşme süresi 7-10 gün arasında değişir diyebiliriz. Birçok hasta işine ya da okuluna bir hafta gibi kısa bir sürede rahatlıkla dönebilmektedir.

Ücretsiz Muayene ve

Daha Detaylı Bilgi için;