Meme Estetiği Nedir?

Günümüzde, göğüs operasyonları en çok uygulanan ve uyguladığımız estetik operasyonlardandır. Vücuduyla uyumlu, estetik ve yeterli dolgunluktaki göğüsler neredeyse her kadının isteğidir. Oysa ki memelerin normalden küçük ya da büyük, sarkık ya da şeklinin bozuk olması kadınlarda sık rastlanan problemler arasındadır. Meme estetiğini genel olarak 3’e ayırmaktayız; göğüs büyütme operasyonu, göğüs dikleştirme operasyonu ve son olarak meme küçültme ameliyatı.

Bir çok Göğüs büyütme operasyonu sayesinde göğüsleriniz daha iri, dolgun ve estetik olarak da daha hoş ve güzel görünüme sahip olurlar. Göğüs dikleştirme operasyonu ise; boyut la ilgili önemli bir sorun olmasa da doğum, kilo alıp verme ve yaşlanma sonucu bozulan meme formunun tekrar kazanıldırılmasıdır. Meme küçültme ameliyatı ise ileri derece büyük ve sarkık olan göğüslerin küçültülerek forma sokulma işlemidir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Nedir ve Neden Gereklidir?

Vücuduyla uyumlu, estetik ve yeterli dolgunluktaki göğüsler neredeyse her kadının isteğidir. Göğüs küçüklüğü kadar meme büyüklüğü de rastlanan sorunlardan bir tanesidir. Memelerin olması gerekenden büyük olması yapısal ve hormonal sebeplere bağlı olabileceği gibi zaman içinde aşırı kilo almalara bağlı da yaşanabilir. Estetik manada olumsuz etkisine ek olarak sağlıksal anlamda da kişiyi olumsuz etkilemektedir. Meme büyüklüğü, yarattığı fazla ağırlık yüzünden omuz, sırt ve kol ağrıları gibi sıkıntılara da neden olmaktadır. Göğüslerin normal ölçülerden büyük olması kıyafet seçiminde zorluk, estetik görünümden uzaklaşma dolayısıyla psikolojik ve sosyal manada olumsuz etkilenmeye de sebebiyet verebilir. Meme büyüklüğünün de seviyeleri vardır; orta ya da ileri düzeyde olabilir ve ne yazıkki çoğunlukla her ikisine de memede sarkmalar eşlik eder. Meme büyüklüğü yüzünden yaşadığınız sosyal ve fiziksel sıkıntılarınız meme küçültme ameliyatı ile ortadan kalkabilir.

Meme küçültme ameliyatında özet olarak yapılan şey cerrahi teknikler ile, göğüslerinizin olabildiğince simetrisini sağlayarak hacmini küçülterek estetik bir görünüm sağlamaktır. Göğüs küçültme ameliyatı ile hem göğüsleriniz olması gereken ideal ve estetik boyutu kavuşur hem de meme hizası olması gereken pozisyona gelir.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasında uyulması gereken bir kaç önemli detay vardır. Ameliyat öncesi plastik cerrahımız sizden kullanılacak ilaç ve anestezinin etkilerini takip edebilmek amaçlı Mamografi ve bir kaç farklı test talep edecektir. Bunların ameliyat günü öncesinde doktorumuza teslim edilip birlikte bir planlama çıkarılması gerekmektedir. Ameliyat öncesi kullandığınız herhangi bir ilaç mevcutsa plastik cerrahımızı bilgilendirmeli ve operasyondan bir hafta öncesinde birtakım ilaçlar, aspirin ve benzeri, bırakılmalıdır. En önemli uyarılarımızdan bir tanesi de sigara bırakılmasıdır. Yaraların iyileşmesindeki olumsuz etkisinden ötürü sigara kullanımını ameliyat öncesinde ve sonrasında yasaklamaktayız.

Meme küçültme operasyonu tam steril ameliyathane koşullarında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Kişiden kişiye değişkenlik göstermekle beraber göğüs küçültme ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. Meme küçültme ameliyatı sonrası dikiş bölgelerinde meydana gelen kırmızılıklar zamanla görülmeyecek seviyeye gelmektedir.

Misafirlerimize küçültme ameliyatı sonrası 2 gün hastanede yatış önermekteyiz. Meme küçültme operasyonları riskli ameliyatlar olmasa da herhangi olası bir komplikasyona karşın önlemimizi almak isteriz. Operasyon sonrası süreçte hastalarımıza 10 hafta kadar plastik cerrahımızın önereceği destekli sütyen takmalarını da önermekteyiz. Ortalama olarak bir ay kadar bir süreçte iyileşme tamamlanmaktadır.

Ücretsiz Muayene ve

Daha Detaylı Bilgi için;