PRP Nedir ve Nasıl Uygulanır?

PRP, Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması anlamına gelmektedir. Platelet ya da kan pulcukları şeklinde de bilinen trombositler son derece önemli bir kan bileşenidir. PRP’nin esasta yaptığı, çoğunlukla kemik iliği tarafından üretilen, hasarlı dokuların eski haline geri dönmesi için oluşturulan kan pıhtısını meydana getirmektir.

Bu kan pıhtısı ise mucizevi tedavi alanları ile günümüzün en önemli medikal estetik uygulamalarından biridir. Peki, PRP işlemi süreci nasıldır?

Dklinix bünyesindeki Medikal estetik hekimimiz ve profesyonel ekibimiz eşliğinde gerçekleştirdiğimiz görüşmemizde her misafirimize uygulama öncesi detaylar tüm ayrıntılarıyla aktarılmaktadır. PRP uygulamasının ilk aşaması uygulama yapılacak kişinin kanının alınmasıdır. Alınan kan ardından özel bir laboratuvar işleminden geçirilerek ‘trombosit yönünden zengin plazma’ elde edilir.

Kendi kanınızdan elde edilen bu mucize ürün ise derinin çeşitli bölümlerine milimetrik uçlu enjeksiyonlar ile verilmektedir. Özet olarak kendi kanınızdan elde edilen zengin plazmanın hasarlı veya onarılması istenen bölgeye yeniden uygulanmasını işlemidir. Onarılması istenen bölgeye dememizin sebebi ise PRP’nin tedavi alanının çok geniş olmasıdır. Bilimsel bir işlemden geçirilen kan, hedef alınan bölgelere; saçlı deri veya boyun, dekolte, yüz, vb. bölgelere uygulanmaktadır.

PRP Ne İşe Yarar?

Vücudunuzda herhangi bir hasar oluştuğunda trombositlerin dokuda toplanıp onarıma başlaması ile cilt yenilenme süreci başlar. Hasarsız, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt dokusunda ise trombosit sayısı oldukça azdır, çünkü bir onarıma ihtiyaç yoktur.

PRP, uygulanmasının sonuçları seans sonrasında kendini belli edebildiği gibi bir kaç uygulama ardından gözle görülür ve fark edilir olur. Hızlı ve sonuçları yönüyle yeni nesil modern bir yöntem olan PRP müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu medikal estetik ve bütünsel tıp uygulamalarımızdandır.

PRP eğer cilde uygulanırsa, enjekte edilen trombositler bölgede beslenme ve yenilenme sağlar. Dolayısıyla, uygulanan bölde bu etkili PRP süreciyle birlikte yenilenmeye başlar. PRP tedavisi sonrası uygulama alanlarındaki doku ve hücreler yenilenirken bölgedeki kayıplar da belli oranlarda gider.

PRP ile saç tedavisinde ise saç derisine enjekte edilen trombositler o bölgedeki trombosit sayısını 4-5 kat artırır. PRP uygulamayla başlayan hafif ölçekli hasarla beraber bölgede meydana gelen uyarı ile doğal süreç oldukça hızlandırılır.

Neden PRP Yaptırmalıyım?

Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması anlamına gelen PRP, oluşturduğu mucizevi ile günümüzün en önemli medikal estetik uygulamalarından biridir. PRP sadece yüz, saç veya vücutlarının herhangi bir bölgesinde sorun yaşayan hastalarımıza önerdiğimiz bir uygulama değildir. Kadın-erkek herkesin cildine kaliteli bir yatırım amacıyla alta ayda bir tekrar eden seanslar şeklinde yaptırabileceği oldukça basit ve konforlu bir uygulamamızdır.

PRP’nin uygulandığı bölgeye göre cildinize, vücudunuza ve saçınıza faydaları anlatmakla bitmez; fakat genel manadaki faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cilt dokusunu yeniler ve canlandırır. Tek seansta bile çok daha sağlıklı ve canlı görünen bir cilde kavuşursunuz.
  • Son derece önemli bir kan bileşeni olan trombositler gözeneklerinizi sıkılaştırır.
  • Son derece zor olan cilt lekelerinin tedavisinde de etkili olabilmektedir. Güneş lekelerinin giderilmesinde etkilidir.
  • PRP tedavisi sonrası uygulama alanlarındaki doku ve hücreler yenilenirken bölgedeki kayıplar da belli oranlarda gider. Dolayısıyla yüz kontürünün de düzeltilmesini sağlar ve yüz ovalinizi yeniden gençleştirerek şekillendirir.
  • Kendi kanınızdan elde edilen zengin plazmanın hasarlı veya onarılması istenen bölgeye yeniden uygulanmasını işlemi olan PRP cildinizdeki tüm yaşamsal işlevleri destekler.
  • Derinin ‘gençleştirilmesi’ işlemi olduğu için cilt gençleştirme tedavisinde sık sık kullanılmaktadır.
  • PRP’nin cilt onarımı ve yenilemesi ile ciltteki kırışıklıklar ve çizgiler giderilir.
  • PRP ile saç tedavisinde ise saç derisine enjekte edilen trombositler o bölgedeki trombosit sayısını 4-5 kat artırır. Dolayısıyla saç derisi ve saçlar güç kazanır.
Prp Tedavisi Fiyatı

PRP Tedavisi ile Saç Tedavisi

Saçlarda seyrelme kadın ya da erkek herkeste görülen sık durumlar arasındadır. Saçta dökülme ve seyrelme genetik faktörlerden etkilendiği gibi; stres, yanlış ilaç kullanımı, mevsimsel değişiklikler, demir eksikliği, kimyasal içerikli ürünler, deri hastalığı, hormon bozukluğu gibi sayısız farklı nedene de bağlıdır. Kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama bir insanda 100 bini aşkın saç teli vardır. Genel istatistiklere bakıldığı zaman ise her gün mevcut saçınızın 1000’de 1’inin dökülmesi normal bir durum olarak karşılanmaktadır.

Fakat her saçınızı taradığınızda tarak saç ile doluyorsa, ya da her elinizi saçınıza attığınızda bile elinize saçlarınız dökülüyorsa, normalin harici bir dökülme yaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülme ve seyrelmesi ise en çok ön ve tepe saç derinizde meydana gelmektedir ve estetik görüntüye bozabildiği gibi kişinin psikolojisini de olumsuz etkileyebilmektedir. Tüm bu saç sorunlarının önüne ise erken yaşta başlanan PRP ile saç tedavisi geçebilmektedir. PRP ile birlikte uygulanan destekleyici tedavi yöntemlerimiz totalde çok daha etkili sonuçlar vermektedir.

Siz de özellikle ön ve tepe saç derinizde meydana gelen dökülme ve seyrelmeleri azaltmak ve durdurmak istiyorsanız PRP sizin için ideal bir tedavi yöntemi olabilir.

PRP ile Cilt Gençleştirme

Zamanın olumsuz etkilerini en çok rastladığımız bölgelerimiz boyun, yüz ve dekoltemizdir. Olumsuz etkileri arasında, cilt elastikiyetinin azalması, derinin sarkması ve eski sıkı ve diriliğini kaybetmesini sayabiliriz. Yerçekimi, alıp verilen kilolar ve zaman faktörünü de eklediğimizde yüz ve vücudumuzun farklı bölgelerinde farklı değişiklikler ortaya çıkar. Kendi kanınızdan elde edilen zengin plazmanın hasarlı veya onarılması istenen bölgeye yeniden uygulanmasını işlemi olan PRP cildinizdeki tüm yaşamsal işlevleri destekler.

Cilt ‘gençleştirilmesi’ işlemi olduğu için cilt rejuvenasyonu tedavisinde sık sık kullanılmaktadır. PRP’nin cilt onarımı ve yenilemesi ile ciltteki kırışıklıklar ve çizgiler de giderilmektedir. Platelet Rich Plasma cilt gençleştirmede sonuçları yönüyle oldukça tercih edilen bir uygulamadır.

PRP Tedavisi Süreci Nasıldır?

Dklinix bünyesindeki Medikal estetik hekimimiz ve profesyonel ekibimiz eşliğinde gerçekleştirdiğimiz görüşmemizde her misafirimize uygulama öncesi detaylar tüm ayrıntılarıyla aktarılmaktadır. PRP uygulamasının ilk aşaması uygulama yapılacak kişinin kanının alınmasıdır. Alınan kan ardından özel bir laboratuvar işleminden geçirilerek ‘trombosit yönünden zengin plazma’ elde edilir. Kendi kanınızdan elde edilen bu mucize ürün ise derinin çeşitli bölümlerine milimetrik uçlu enjeksiyonlar ile verilmektedir. Tedavi edilecek alanın genişliğine bağlı olarak PRP seansı ortalama yarım saat sürmektedir.

PRP seansı sonrası ışıl ışıl bir cilde kavuşursunuz. PRP’nin asıl etkisini ise zaman içinde birbirini takip eden düzenli seansların ardından gözlemleyebilirsiniz. Cildinize bağlı olarak dermatolog ve medikal estetik hekimimiz tarafından belirlenecek seans sayısını tamamladıktan sonra, sağlıklı, diri ve genç görünümü uzun vadeli koruyabilmek adına 6-12 ay arası dönemlerde işlemin tekrarlanması öneririz.

Ücretsiz Muayene ve

Daha Detaylı Bilgi için;